Moskwa- Galeria 2

Od ścian Kremla i placu Maneżowego biegnie ku północy główna ulica Moskwy- Twerska. Typowa moskiewska szeroka ośmiopasmówka. To właśnie z niej wyruszają na Plac Czerwony pancerne zagony i inne pojazdy biorące udział w sławnych na cały świat defiladach. Poruszając się od placu Maneżowego w górę ulicy natrafiamy na elektryczną bryłę hotelu National gdzie w 1918 pomieszkiwał sam Włodzimierz Ilicz Lenin. Jego frontową fasadę zdobi na szczycie mozaika z traktorem, łanami zboża i kominami fabrycznymi czyli z całym radzieckim dobrobytem.

Na prawo od hotelu po drogiej stronie ulicy zobaczymy szary gamach Dumy Państwowej. Spacerując dalej mijamy hotel Ritz, by dotrzeć do budynku Głównego Urzędu Telegraficznego Budynek powstały w latach 20-tych XX w. zwraca na siebie uwagę wielkim podświetlanym globusem wbudowanym w fasadę budynku tuż na głównym wejściem. Tuż obok budynek mieszkalny Twerska 9 . Jego elewacja wykonana jest z kamienia zdobytego na Niemcach podczas bitwy o Moskwę w 1941 r. Był to materiał przygotowany na budowę monumentu upamiętniającego zwycięstwo III Rzeszy nad ZSRR.
Spod urzędu skręcamy w prawo w ulicę Kamiergiejskij pierieułok obecnie zamienionego na deptak. Radzę skorzystać z przejścia podziemnego które znajduje się tuż przy budynku poczty bo przekraczanie ulicy twerskiej górą może być śmiertelnie niebezpieczne. Moskwianie jeżdżą szybko i nie zwracają uwagi na pieszych. Na początku ulicy pod numerem 3 stoi seledynowy gmach najsłynniejszego rosyjskiego teatru dramatycznego MchT. Na ścianach okolicznych domów rozwieszone są oprawione w ramy kopie obrazów z muzeów rosyjskich. Na końcu ulicy skręcamy w prawo by paru minutach dotrzeć do placu Teatralnego. Tutaj stoi legendarny gmach Teatru Bolszoj który po niedawnym remoncie odzyskał XIX-wieczny blask. Usunięto wszystko, co nawiązywało do ZSRR. Po czasach radzieckich pozostała tyko pamiątkowa tablica. Gmach jest udostępniony do zwiedzania, oczywiście za odpowiednia opłatą.
Po drugiej stronie placu Teatralnego stoi przepiękny budynek hotelu Metropol ze szklanym dachem. Gmach hotelu jest typowym przykładem rosyjskiej secesji. Płaskorzeźby i kolorowe mozaiki tworzą wspaniałą elewację. Po gruntownym remoncie w latach 90-tych należy do najbardziej luksusowych gostinic w Moskwie.
Dzielnica do której wchodzimy nosi nazwę Kitaj-Gorod. Nazwa jest nieco myląca i nie ma nic wspólnego ze słowem Kitaj   które po rosyjsku znaczy Chiny. Pochodzi ono od dawnego wyrazu kita znaczącego splecione ze sobą żerdzie używane do wzmocnienia budowli ziemnych. Ten rejon miasta leży na wschód od Placu Czerwonego. Kiedyś była miejscem osady kupieckiej. Jest najstarszą dzielnicą mieszkalną Moskwy. Możemy potraktować ją jako moskiewską starówkę. Na jej terenie znajdował się drugi pierścień murów obronnych Moskwy zburzony podczas przebudowy miasta w latach 30. i 40. XX w. Współcześnie odbudowano niektóre fragmenty umocnień.

Kilkaset metrów na wschód od placu Teatralnego znajduje się plac Łubieniecki. Stoi przy nim neobarokowy żółty gmach o szarej kamiennej podstawie, dawniej należący do firmy ubezpieczeniowej Rossija. To okryty ponurą sławą budynek zwany Łubianką, gdzie od 1918 r. swoją siedzibę miał radziecki aparat bezpieczeństwa. Współcześnie jest siedzibą służb bezpieczeństwa Rosji. W 1990 roku pojawił się tu monument upamiętniający ofiary Gułagów. Wykonano go z kamienia przywiezionego z Wysp Sołowieckich, gdzie znajdował się jeden z najbardziej znanych obozów pracy w Związku Radzieckim.
Policjant pełniący tutaj służbę nie zezwolił na robienie zdjęć na tle budynku.

ZOBACZ:  Moskwa- Galeria 1   Plac Czerwony i okolice   Sobór Wasyla Błogosławionego
Metro moskiewskie       Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe i muzeum kosmonautyki
Pokłonna Góra- Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941- 1945

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s