New Delhi- Jantar Mantar

Jantar Mantar to zabytkowe obserwatorium astronomiczne. Na pierwszy rzut oka wygląda jak rozbudowany skatepark. Wśród parkowych alejek stoją budowle o osobliwych formach. Są to gigantycznych rozmiarów instrumenty astronomiczne zbudowane z czerwonego piaskowca i marmuru. Powstałe w 1724 roku obserwatorium wybudował maharadża Sawai Jai Singha II
Stoją tam cztery przyrządy pomiarowe: Samrat Yantra, Ram Yantra, Jai Prakash Yantra i Mishra Yantra. Autorem trzech pierwszych jest sam maharadża.
– Samrat Yantra- gigantyczny trójkąt wysoki na 70 metrów o 114 metrowej podstawie o 10 metrowej grubości, wraz z tarczami pomiarowymi ustawiony równolegle do osi ziemi, to zegar słoneczny do precyzyjnego pomiaru czasu z sekundową dokładnością. Błąd pomiaru wynosi pół sekundy.
– Ram Yantra- obserwator znajdował się pośrodku okrągłej budowli i za pomacą instrumentów dokonywał obserwacji obiektów niebieskich poprzez specjalne okna.
– Jai Prakash Yantra- wglądają jak wydrążone wklęsłe półkule z naniesionymi precyzyjnymi podziałkami na ich powierzchni. Przeznaczony był do pomiaru położenia gwiazd.
– Mishra Yantra- służył do zobrazowania czasu w różnych miastach na całym świecie oraz do wyznaczenia najdłuższego i najkrótszego dnia w roku.
Na instrumentach pomiarowych nie zainstalowano nigdy żadnego przyrządu optycznego.
Zabytki są w doskonałym stanie i w pełni udostępnione. Można osobiście wypróbować starożytne instrumenty. Niedostępne są tylko te elementy które mogą zagrażać bezpieczeństwu zwiedzających. Obiekt położony w centrum Delhi przyciąga rzesze turystów jak i mieszkańców miasta pragnących wypocząć w cieniu starożytnych pomników nauki. Czynne od wschodu do zachodu słońca. Wstęp płatny.

GALERIA:    INDIE_2012

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “New Delhi- Jantar Mantar

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s